+38 (04744) 3-20-50
Меню
Остання редакція: 09 листопада 2020

«Мова – то цілюще народ­не джерело, і хто не припаде до нього вустами, той сам всихає від спраги. Це – мова великого народу, великої культури». (В.Сухомлинський )

9 листопада в Україні відзначають День української писемності та мови. День встановлений указом Президента України 6 листопада 1997 року «на підтримку ініціативи громадських організацій… в день вшанування пам’яті Преподобного Нестора-Літописця».

Нестор Літописець був монахом Києво-Печерського монастиря (бл. 1114 р.), першим давньоруським письменником і літописцем, послідовником творців слов’янської писемності Кирила і Мефодія. Автор житій князів Бориса і Гліба, Феодосія Печерського; традиційно вважається одним із авторів «Повісті временних літ». Саме Нестор увів історію Русі в річище всесвітньої історії.

Українська мова належить до слов’янської групи індоєвропейської мовної сім’ї. Число мовців – понад 45 млн, більшість яких живе в Україні. Поширена також у Білорусі, Молдові, Польщі, Росії, Румунії, Словаччині, Казахстані, Аргентині, Бразилії, Великій Британії, Канаді, США та інших країнах, де мешкають українці. Українська є другою чи третьою слов’янською мовою за кількістю мовців (після російської та, можливо, польської) та входить до третього десятка найпоширеніших мов світу.

З погляду лексики найближчою до української є білоруська мова (84% спільної лексики), потім польська (70% спільної лексики) і словацька (68% спільної лексики).

Назву «українська мова» вживали, починаючи з XVI ст., на позначення мови українських земель Речі Посполитої, однак до середини XIX ст. основною назвою мови, що тепер зветься українською, було поняття «руська мова». Це почало вносити плутанину від моменту приєднання України до Московії та згодом Російської імперії, оскільки росіяни у XVIII ст. стали позначати свою мову схожим прикметником (рос. «русский языкъ»). Після певного періоду вагань, під час якого мову України намагалися відрізняти від російської за допомогою різних назв, поняття «українська мова», зрештою, поступово перемогло в усіх українських регіонах.

З метою популяризації української писемності та мови серед населення України, формування й реалізації мовної політики з консолідації спільних зусиль навколо ідеї українського національного відродження 9 листопада на кафедрі української та іноземних мов викладачами Мовчан Л. В. та Каричковською С. П. було проведено такі заходи:

  1. Тематичні лекції до Дня української писемності та мови в онлайн режимі зі студентами усіх факультетів.
  2. Конкурс творчих робіт «Мова – душа народу». Відзначено найкращих майстрів українського слова.

Факультет менеджменту: Моцьо Яна (21-гр), Большакова Ізабелла (21-гр), Тімірова Єва (21-м).

Факультет економіки і підприємництва: Безкоровайний Максим (11-е), Гусак Анатолій (11-кн), Шарапанюк Анна (11мб-о).

Факультет агрономії: Воробйов Петро (11-А), Непокрита Ілона (12-а), Копієвський Віктор (11-А).

Факультет плодоовочівництва, екології та захисту рослин: Баландюк Юлія (11м-ек), Головацька Наталія (11мб-ек), Гуменна Катерина 11(мб-ек).

Український народ завжди ставився з великою пошаною, вірою і любов’ю до своєї мови. Ми повинні цінувати нашу мову, яку ми отримали у спадщину від наших предків. Сьогодні від нашого покоління в цілому і кожного з нас зокрема залежить чи звучатиме гордо і могутньо наша українська мова.

 

Людмила Мовчан,

ст. викладач кафедри української

 та іноземних мов, к. пед. н., доцент